Wyławiamy skarby cz. III

POZOSTAŁE TEKSTY – PRZYCISK „MENU” NA PASKU

 

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj…

Te słowa stawiają mnie codziennie do pionu. W czasie gdy je wypowiadam, przypominam sobie, że nigdy w życiu nie głodowałem. Że dzisiaj nie musze się martwić o podstawowe potrzeby takie jak żywność, dach nad głową, dostęp do czystej wody. Gdzieś w głębi pojawia się wdzięczność za to, że ta moja prośba jest codziennie wysłuchiwana i spełniana.

Uświadamiam sobie, że posiadam dużo więcej rzeczy i wydumanych potrzeb, które tak naprawdę nie są niezbędne do życia. Myślę o tym, jak dałem się wciągnąć w konsumpcyjny świat i sposób myślenia. Być może, jak część Polaków mojego pokolenia „odbijam sobie” w ten sposób siermiężne lata spędzone w PRL?

Myśląc o chlebie powszednim przypominam sobie, że na świecie żyje 850 milinów ludzi z poważnym niedożywieniem. Z powodu głodu umiera codziennie 30 tysięcy osób. Jak wynika z prostego rachunku co 2,6 sekundy umiera z głodu jeden człowiek. Kolejne 800 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej, nadającej się do picia wody. Duża część z nich umiera z powodu ciężkich zakażeń.

Zadaję sobie pytanie – czy moja reakcja na te przerażające dane jest wystarczająca? Czy moja hojność jest adekwatna do moich możliwości wspomagania potrzebujących? Dane które przytoczyłem pochodzą z aplikacji o nazwie „worldometer” (real time statistics info) https://www.worldometers.info/ 

W części „food” możemy dowiedzieć się, że 2,4 miliarda ludzi cierpi z powodu nadwagi i otyłości. Na leczenie chorób spowodowanych otyłością w USA wydaje się ponad 570 milionów dolarów dziennie, a na programy walki z otyłością ok. 180 milionów dolarów dziennie. Gdyby dorzucić do tego bajońskie sumy wydawane na zbrojenia oraz obroty w handlu narkotykami (dostępne na przytoczonej stronie) będziemy mieli pełny obraz absurdu i bezduszności świata w którym żyjemy.

Prawdopodobnie nie zmienimy mechanizmów tego świata. Możemy go jednak zmienić wokół siebie. Wystarczy się rozejrzeć, żeby dostrzec ludzi naprawdę potrzebujących. A może tylko jednego człowieka.

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj = dziękuj, nie narzekaj, nie bądź obojętny, bądź hojny.

 

POZOSTAŁE TEKSTY – PRZYCISK „MENU” NA PASKU